Proč se zdá, že to ženy nesou v práci hlavní nápor ageismu?

Proč se zdá, že to ženy nesou v práci hlavní nápor ageismu?

Článek BBC News o tom, čemu musí čelit (starší) ženy na trhu práce.

Článek BBC News o tom, čemu musí čelit (starší) ženy na trhu práce.

„Jakmile jsou na ženách vidět známky stárnutí, jsou viděny nejen jako méně atraktivní, ale také jako méně kompetentní“ říká Bonnie Marcus (72 let).

Zakladatelka Bonnie Marcus Leadership v Santa Barbaře v Kalifornii koučuje ženy ohledně posunu v kariéře a má na starosti podcast Badass Women at Any Age (drsné ženy v každém věku). Tvrdí, že jakmile ženy zestárnou, musí čelit dvakrát častěji případům sexismu a ageismu.

Tricia Cusden je zakladatelka Look Fabulous Forever (Vypadej navždy báječně) – produkující řadu make-upů pro starší ženy. „Je mi 72 a pracuji tak tvrdě, jak jsem kdy pracovala. Ve skutečnosti je můj věk největší výhodou. Je to moje největší přednost“ dodává důrazně Tricia. 

Tricia nechala svého zaměstnání jako konsultant-trenér v korporátním světě, když ji bylo kolem 65 let, aby se starala o svou nemocnou vnučku. Ale jakmile se její vnučka uzdravila a Tricia už nebyla zapotřebí, cítila se ztracená.

„Cítila jsem se velmi špatně a bezmocně. Neměla jsem život, ke kterému bych se mohla vrátit. Uvažovala jsem, že mohu žít po dalších 30 let.“

Podle OSN počet lidí, kterým je více jak 65 let roste nejrychleji ze všech věkových skupin. Předpokládá se, že se zdvojnásobí v příštích 30 letech, zatímco počet lidí přes 80 let se ztrojnásobí.

Předpokládá se, že za 30 let se počet lidí starších 65 let zdvojnásobí a počet lidí přes 80 let ztrojnásobí.

Tím, že pracovní síla stárne, ageismus se také stává čím dál tím větší otázkou. Statistiky od charity Age UK ukazují, že ageismus je nejčastější typ diskriminace v Evropě – a jsou to ženy, které čelí největšímu náporu.

„Je to šílené,“ říká Bonie. „Pokud vypadáte staře, hlavně jako žena, nemáte už žádnou hodnotu. Naše společnost uctívá mladost a krásu.“

Tricia se nepokoušela nastoupit znovu jako zaměstnanec. Místo toho se rozhodla založit vlastní firmu a uvedla na trhu řadu make-upů pro starší ženy. Navzdory tomu, že jí bylo řečeno, že neuspěje – mužem, který navrhuje design reklamních stojanů pro make-up produkty v obchodech – o sedm let později je majitelka podniku mnohamilionové hodnoty.

„Pokud vypadáte staře, hlavně jako žena, nemáte už žádnou hodnotu. Naše společnost uctívá mladost a krásu.“

„Pomyslela jsem si – jsi hloupý muž a já ti to ukážu“ říká Tricia a vdoplňuje, že jí řekl, že pokud by její nápad měl být úspěšný, velké kosmetické firmy by už napadl.

Mýlil se. Triciin Youtube kanál, kam vkládá příspěvky každý den, má miliony shlédnutí. A její 10ti členný silný tým na Look Faulous Forever dostává dvakrát tolik objednávek než kdy jindy.

Tricia je jedna žena, která se postavila trendu, ale globálně, podle American Society on Ageing, jsou starší ženy nejen méně zastoupeny na pracovním trhu, ale také je vyšší pravděpodobnost, že na pozici bude přijat starší muž než starší žena.

Muži zastávají většinu mocenských pozic po celém světě, ať už jako hlava státu nebo ředitelé organizací. V USA působí pouze 7 % žen ve vedoucích pozicích ve firmách z žebříčku Fortune 500 (americké soukromé a veřejné korporací s nejvyšším hrubým obratem) a pouze 5 % v britských společnostech s nevyšší tržní hodnotou (UK’s FTSE 100).

„Kromě nespravedlnosti to nedává ekonomický smysl,“ říká Bonnie Marcus. „Firmy musí přijít na to, že ženy přes 50 ¨drží kasu¨“

Podle firmy PwC zapojení starších lidí do pracovního procesu skutečně zvyšuje HDP země. V rámci posledního Golden Index Age, který posuzuje, jak země využívají sílu starších lidí na pracovním trhu, došli k závěru, že pokud 37 zemí v OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) zvýší míru zaměstnanosti lidí ve věku 55+ až na úroveň Nového Zélandu, dlouhodobý zisk HDP může být až 3,5 bilionu dolarů.

Nový Zélannd je často považován za ¨dítě z plakátu¨ díky začleňování žen do všech oblastí života, ať už jde o svět korporátů nebo o politiku, v jeho vedení je na postu premiérky od roku 2017 Jacinda Ardern.

37 zemí v OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) zvýší míru zaměstnanosti lidí ve věku 55+ až na úroveň Nového Zélandu, dlouhodobý zisk HDP může být až 3,5 bilionu dolarů

„Máme štěstí,“ říká Saunoamaali’i Dr Karanina Sumeo, novozélandská komisařka pro rovné příležitosti. „Když se podívám na náš podnikatelský sektor, máme několik skvělých leadrů, kterými jsou ženy a zastávají role výkonných ředitelek.“

„Můžete mít diverzitu, ale je důležité být u toho, když se rozhoduje. To je velmi, velmi důležité.“

Co pandemie Coronaviru zachvátila svět, celosvětové statistiky ukazují, že ženy jsou již nyní ovlivněny více než muži hospodářským poklesem. Je větší pravděpodobnost, že přijdou o práci – a jsou to starší ženy, které jsou mezi všemi první na řadě.

AllBright, britská profesionální síť pro ženy, našla i dobrou zprávu. Kvůli Covid-19, který má větší dopad na ženy, se více rozvíjí jejich podnikání. Podle údajů skupiny si jedna ze čtyř žen zakládá vlastní podnikání. Přesto jako podnikatelky čelí další překážkám a to financování.

„Pouze 1 % rizikového kapitálu jde do společností, které mají ženy zakladatelky a dalších 8 % jde do společností, kde mezi zakladateli není žádná žena,“ říká Ruth Saunders, spoluautorka Female Entrepreneurs: The Secrets of Their Success (Ženy podnikatelky: Tajemství jejich úspěch – volně přeloženo).

„Důvodem je, že svět investorů je hlavně mužský,“ říká a prohlašuje, že efektem je, že ženy musí hledat peníze pro počáteční investice jinde. „72 % žen podnikatelek samofinancuje podnik skrze přátelé a rodinu, kreditní karty a crowdfunding. A tak trpí o to více.“

Tricia Cusden použila své úspory pro start Look Fabulous Forever a podněcovala zájem investorů. Chtěla, aby si ekonomiky uvědomily sílu a potenciál starších žen.

Čelila sexismu ve své kariéře v korporátu v 80. letech minulého století a myslí si, že je na čase, aby se podniky pozvedly.

„Je mi to tak líto a cítím se zoufale, že i po 30, 40 letech říkáme stále ty stejné věci. Jak je možné, že je to stále stejné? Je to šílené.“

Zdroj: https://www.bbc.com/news/business-54080397