Naše firma je love brand, ale nestala se jím ze dne na den

Naše firma je love brand, ale nestala se jím ze dne na den

Rozhovor na téma brand s Ladislavem Onderkou 1.část

Jak se stát love brandem a jak pracovat na budování značky? Přinášíme inspiraci od jednoho z TOP zaměstnavatelů v ČR. Na otázky, co se skrývá pod pojmem brand v IKEA odpovídal Ladislav Onderka, Recruitment, Selection&Onboarding Leader IKEA. Přečtěte si první část rozhovoru a pokračování zde.

Jak byste definoval brand IKEA?

Náš brand souvisí se vším, co lidé ve spojení s IKEA vnímají. Jsou to samozřejmě naše výrobky, ale stejně tak naše vize, hodnoty, způsob, jak přistupujeme k zákazníkům i celému byznysu nebo třeba symboly, které používáme. K tomu pak samozřejmě patří i lidé, kteří naši značku společně utvářejí. Nedílnou součástí je i zodpovědnost firmy v různých oblastech jako například sociální, životní prostředí a podobně.

Mohl byste trochu rozvést to téma vizí, hodnot a symbolů?

Naší vizí je „Vytvářet lepší každodenní život pro většinu lidí“ a chceme vytvářet lepší každodenní život i pro naše zaměstnance. Protože co je dobré pro zákazníky, je dobré i pro zaměstnance. Máme 8 definovaných hodnot, ale jde nám o to, aby se hodnoty staly realitou, aby je lidé opravdu žili a vedoucí jim byli příkladem, to je mnohem víc než hesla.

Symbolů je mnoho, ale jedním z nich je samozřejmě logo, modro žlutá barva a modrá taška. Mám vždycky radost, když potkám někoho, kdo ji má a je vidět, že ji používají lidé napříč různými generacemi a skupinami. Dále výrobky, které jsou známé a design, který je nezapomenutelný a demokratický, je pro každého cenově dostupný.

Jde nám o to, aby se hodnoty staly realitou, aby je lidé opravdu žili

Samozřejmě i lidé. Když jsem nastupoval, říkal jsem si, v té firmě je něco jinak a dokázal jsem to definovat až v okamžiku, kdy jsem začal pracovat a zjistil jsem, že jsou to lidé. Když se mezi symboly v brandu počítají i lidé, myslím, že to je úplně to nejlepší, co může být.

A mnoho dalšího. Máme výhodu, že naše firma je love brand, ale na druhou stranu nestala se jím ze dne na den.

Kdo u vás branding řídí/Má na starosti?

Od globální organizace je vždy stanoven jednotný koncept, který se aplikuje v jednotlivých zemích s ohledem na jejich místní specifika. Na lokální úrovni pak spolupracuje vždy marketing, komunikační tým a v případě employer brandingu i oddělení People and Culture.

Například když používáme fotky, příběhy zaměstnanců nebo točíme videa, vždycky se snažíme, aby na nich byli naši reální lidé. Ti jsou potom hrdí, že mohou reprezentovat. Veřejnost si ale bohužel často myslí, že jsou to pouze globální záležitosti.

Co pro vás znamená značka zaměstnavatele?

Je nedílnou součástí IKEA brandu. Lidé jsou tím nejdůležitějším stavebním kamenem IKEA.  Je pro nás důležité, abychom neustále vylepšovali pracovní podmínky a aby naši zaměstnanci byli u nás spokojeni. Aby dělali to, co je baví a naplňuje. Pak budeme mít dostatek ambasadorů podporujících značku zaměstnavatele. Ve všech krocích myslíme na to, že co je dobré pro naše zákazníky, je dobré i pro naše zaměstnance. Vše pak zastřešují hodnoty IKEA.

Ve všech krocích myslíme na to, že co je dobré pro naše zákazníky, je dobré i pro naše zaměstnance

Na všechny pozice děláme v rámci náboru Assessment centra, abychom zjistili, jestli je zájemce hodnotově nastavený jako my. Lidé se tomu často diví, ale snažíme se jim vysvětlovat, proč to děláme a proč je to pro nás a i pro ně důležité.

Máte nějakou zpětnou vazbu od zaměstnanců?

Od zaměstnanců máme pravidelnou zpětnou vazbu. Jsme feedbacková firma, připadá nám to přirozené. Zajímá nás názor, proč se kolegům něco líbí nebo nelíbí, a tím že jsou naše základy postavené na švédské kultuře, vše diskutujeme. Do poslední chvíle se ptáme a dotazujeme co a jak dělat a díky tomu vzniká prostředí, kde se lidé cítí být součástí. Výsledek pak často vyhovuje většině.

Máme také referral program, často se nám hlásí lidé na doporučení našich zaměstnanců a máme vysledováno, že z 80% u nás tito doporučení lidé zůstávají déle a neodcházejí. Ten, kdo práci u nás doporučuje, zná prostředí, zná kolektiv a může říct „tobě to bude vyhovovat“, ale i přesto musí zájemce vždy projít výběrovým řízením.