Co teď nejčastěji řeší personalisté

Co teď nejčastěji řeší personalisté

Článek - nouzová opatření a jejich vliv na práci personalistů

Vlivem nouzových opatření se ve většině firmem změnilo fungování ze dne na den. V některých odvětvích se propouští, jiné obory nestíhají. Většina záležitostí, které personalisté řeší, je spojená s programem Antivirus. Ten se týká ochrany zaměstnanosti a jsou v něm uvedeny podmínky, za kterých mohou firmy čerpat náhrady mezd a platů pro svoje zaměstnance. Pravidla se neustále mění, schvalují se nové návrhy a není úplně snadné se v tom vyznat, a to zdaleka není vše, čím se musí zabývat. Dáváme nahlédnout „pod pokličku“ toho, co personalisté nejvíce řeší, možná se některá témata týkají i vás (otázky a odpovědi vychází z nejvíce diskutovaných témat na platformách určených pro personalisty).

1. Jak řešit školení zaměstnanců na dálku?

Nejčastěji jsou využívány online nástroje jako je Zoom, Webex apod.

2. Co když je zaměstnanec občan jiného státu a nyní pobývá v zahraničí a potřeboval by se do ČR vrátit kvůli práci, lze to?

Ano, ale musí mít v ČR trvalý nebo přechodný pobyt

3. Může si zaměstnanec na home office sám rozvrhovat pracovní dobu?

Ano, může. Některé firmy pro měření odpracovaného času využívají různé aplikace, kde zaměstnanec měří svůj odpracovaný čas a může také zapisovat, na jakých úkolech pracoval

4. Jak podpořit zaměstnance na home office, aby byli efektivní?

Existuje celá řada návodů a doporučení, včetně různých online kurzů. Většina se shoduje na několika hlavních zásadách: vymezení pracovního prostoru, oddělení práce od osobních aktivit, rozplánovaní pracovní náplně a priorit na daný den, omezení rušivých elementů.

5. Jak je teď nejvhodnější realizovat nábory?

Prostřednictvím online hovorů. V současné době nejsou zpravidla realizovány osobní pohovory, proto je dobré zvolit video hovor, kde se personalista může s kandidátem vidět alespoň přes webkameru.

6. Jak podpořit psychiku zaměstnanců?

Větší firmy nabízí svým zaměstnancům zdarma konzultace s psychoterapeuty či osobními kouči. Vedení se snaží být v kontaktu se svými zaměstnanci, možností může být také vzájemná podpora a sdílení pracovních záležitostí s ostatními kolegy. Existují také různé organizace, které v této situaci poskytují svoje služby zdarma např. www.koucove.cz, www.delamcomuzu.cz/ a další.

7. Méně práce pro agenturní pracovníky a spolupracovníky na IČO

Personalisté jsou spolu ve spojení přes různé sociální sítě, a pokud je to možné, snaží se „nabídnout“ volné kapacity těchto pracovníků jiným firmám, které zaměstnance nyní potřebují tak, aby pracovníci nezůstali zcela bez práce.